سخنان معصومان (برآوردن نیاز دیگران)

 

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم:

«ان الله تعالی لیسئل العبد فی جاهه کما یسئل فی ماله فیقول: یا عبدی رزقتک جاها فهل اعنت به مظلوما او اعنت به ملهوفا؟ .» ()

همانا خداوند از آبروی بنده اش سؤال می کند چنانکه از مالش پرسش خواهد نمود . پس می فرماید: ای بنده مؤمن آبرو و اعتبار را من به تو دادم، آیا با آن مظلومی را یاری و یا گرفتاری و درمانده ای را فریادرسی نمودی؟

رسولخدا صلی الله علیه و آله و سلم:

«ان لم یکن لکم مال فمن جاهکم تبذلونه لاخوانکم المؤمنین تجرون الیهم المنافع و تدفعون به عنهم المضار .» ()

اگر شما را مالی نیست پس از آبرویتان برای برادران مؤمن خود بذل کنید تا به آنها منافع و خیر رسانده و مضرات و مشکلات را از آنان دفع نمایید .

رسولخدا صلی الله علیه و آله و سلم:

«من افضل الاعمال عند الله عزوجل ابراد الاکباد الحاره و اشباع الجائعه، والذی نفس محمد بیده لایؤمن بی عبد یبیت شبعانا و اخوه المسلم جائع .» ()

از برترین کارها در نزد پروردگار بزرگ، خنک ساختن جگرهای تشنه و سوزان و سیر کردن گرسنگان است . سوگند به خداوندی که جان محمد در دست اوست هیچ بنده ای به رسالت و پیامبری من ایمان نمی آورد که خود سیر بخوابد و برادر مسلمان او گرسنه باشد .

رسولخدا صلی الله علیه و آله و سلم:

«اربعه ینظر الله تعالی الیهم یوم القیامه و یزکیهم: من فرج عن لهفان کربه و من اعتق نسمه مؤمنه، و من زوج عزبا و من احج صروره .» ()

خداوند روز قیامت چهار کس را به دیده لطف می نگرد و آنان را از گناه پاک می گرداند: کسی که اندوهناکی را از اندوه و گرفتاری نجات دهد، کسی که بنده مؤمنی را آزاد کند، کسی که بی زنی را زن دهد و کسی که حج نکرده ای را به زیارت خانه خدا فرستد .

امام باقر علیه السلام:

«لان اعون اهل بیت من المسلمین و اشبع جوعتهم و اکسو عریهم و اکف وجوههم عن الناس احب الی من ان احج حجه و حجه و حجه .» ()

اگر خانواده مسلمانی را سرپرستی کنم و گرسنه آنان را سیر سازم و برهنه شان را بپوشانم و آبروی آنان را در میان مردم حفظ کنم و مانع از آن شوم که به مردم رو اندازد بی گمان این کار نزد من خوشتر از آن است که بارها حج گزارم .

امام صادق علیه السلام:

«و ان لم یکن عنده، تکلف حتی یقضیها له .» ()

و هرگاه شخص خودش نتوانست نیاز برادر مسلمانش را برطرف کند باید نزد دیگران به سعی و کوشش بپردازد تا آن را روا سازد .

امام صادق علیه السلام:

«لان اطعم مؤمنا محتاجا احب الی من ان ازوره و لان ازوره احب الی من ان اعتق عشر رقاب .» ()

اگر مؤمن نیازمندی را اطعام کنم نزد من محبوبتر است از این که به دیدار او بروم و اگر به دیدار او بروم نزد من محبوبتر است از این که ده برده را آزاد کنم .

امام کاظم علیه السلام:

«من اتاه اخوه المؤمن فی حاجه فانما هی رحمه من الله تبارک و تعالی ساقها الیه، فان قبل ذلک فقد وصله بولایتنا و هو موصول بولایه الله تبارک و تعالی، و ان رده عن حاجته و هو یقدر علی قضائها سلط الله تبارک و تعالی علیه شجاعا من نار ینهشه فی قبره الی یوم القیامه .» ()

هر کس که برادر مؤمنش برای حاجتی پیش او بیاید این حاجت در حقیقت رحمتی است از جانب خداوند تبارک و تعالی که به سوی او سوق داده است، پس اگر حاجت او را برآورد بی گمان او را به ولایت ما پیوند زده و او خود به ولایت خداوند تبارک و تعالی پیوند خورده است و چنانچه بتواند نیاز او را برآورد و دست رد به سینه اش زند، خداوند تبارک و تعالی در قبرش ماری از آتش بر وی مسلط گرداند که تا روز قیامت او را نیش زند .

امام کاظم علیه السلام:

«من قصد الیه رجل من اخوانه مستجیرا به فی بعض احواله فلم یجره بعد ان یقدر علیه فقد قطع ولایه الله عزوجل » . ()

هر کس مردی از برادرانش به او پناه ببرد در پاره ای از مشکلاتش و او پناهش ندهد با این که قدرت بر انجام حاجتش دارد، همانا پیوند خود را با خدای عزوجل قطع کرده است .

امام کاظم علیه السلام:

«عونک للضعیف من افضل الصدقه .» ()

یاری کردن تو ضعیفان را از بهترین صدقات است .

پی نوشت ها:

1 . مستدرک الوسائل، ج 2، ص 411، ح 9 و 11 .

2 . بحارالانوار، ج 74، ص 310 .

3 . المجالس، ص 28 .

4 . تنبیه الخواطر، ج 2 ، ص 109 .

5 . بحار، ج 99; ص 5 .

6 . همان، ج 75، ص 177 .

7 . کافی، ج 2; ص 203 .

8 . بحارالانوار ج 75، ص 176 .

9 . اصول کافی، ج 4، ص 72 .

10 . بحارالانوار ج 78، ص 326 .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + پنج =

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.
فارسی
العربية فارسی