گفتگویی را با حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد علی خادمی صدر نویسنده کتاب ارزشمند «فقه الامام موسی بن جعفر علیه السلام»

به گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و کتابخانه تخصصی امام موسی کاظم علیه السلام: به مناسبت ایام شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام، گفتگویی را با حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد علی خادمی صدر نویسنده کتاب ارزشمند «فقه الامام موسی بن جعفر علیه السلام» صورت داده ایم تا بیشتر در جریان اهداف و شیوه تالیف و تدوین این اثر فاخر قرار گیریم که در ادامه توجه شما را به آن جلب می نماییم.

  • با تشکر از جنابعالی. بفرمایید هدف از تالیف کتاب «فقه الامام موسی بن جعفر علیه السلام» چه بود؟

بسم الله الرحمن الرحیم. با وجود اینکه امام کاظم(ع) دوره فقهی کامل و روایات فقهی متعددی از ابتدا تا انتهای فقه را داشتند متاسفانه نسبت به جمع آوری و عرضه این روایات و احادیث غفلت شده بود لذا این کار آغاز شد و روایات موسی بن جعفر علیه السلام، از اول طهارت تا آخر دیات یعنی کل ابواب مختلف فقه شیعه، در ۵ مجلد جمع آوری شد.

  • شیوه تالیف و تدوین این کتاب به چه نحوی است؟

سبک ما در کتاب «فقه الامام موسی بن جعفرعلیه السلام» به این نحو است که ابتدا روایات را از نظر راوی تفکیک کرده‌ایم، در این کتاب سعی کرده‌ایم روایت را از منابع اصلی نقل کنیم، اگر یک روایت از سه منبع کافی، صدوق و شیخ نقل شده باشد ما متن را اقدم از روایات قرار می‌دهیم یعنی کلینی، صدوق و بعد شیخ و بعد اگر اختلاف بین این سه بود مثل اختلاف بین شیخ و صدوق و یا با کلینی همه این نقل‌ها را در کتاب آورده‌ایم.

در مرحله بعد از دیگر در مورد روایات از جانب محدثین بزرگ شیعه مثل مرحوم فیض، مرحوم مجلسی، مرحوم صاحب جواهر و… جمع آوری کردیم و پس از تایید و بررسی سند روایت آن را به کتاب اضافه کرده‌ایم.

مرحله بعد مرحله فقه الحدیث است که در این کتاب اولین فتوایی که بر اساس متن روایت چه موافق و چه مخالف که از اقدم علمای شیعه آمده است ذکر شده و بعد بحث فقهی حدیث مطرح شده که این مهم از زمان شیخ مفید تا آیت‌الله خوئی بررسی و عنوان شده است. برای این کار منابع مختلفی بررسی و در کتاب ذکر شده که از جمله می‌توان به منابع روایی، منابع رجالی، منابع فقهی حدیث که علما به حدیث فتوا داده‌اند یا ندادند چه گفته‌اند یا نقد کرده‌اند را تببین و به کتاب اضافه کرده‌ایم.

از این مرحله به بعد ما حدیث را مبنا قرار داده و موضوع را از خود حدیث گرفته ایم بعد بیان می کنیم که فقه شیعه در این رابطه چه میگوید از اقدم فقهای شیعه از صدوق و مفید تا آیت الله خویی تمام اقوال درباره موضوع این حدیث را به صورت مفصل بیان کرده ایم. نهایت کار، انتخاب قول است که نظر ما در رابطه با این مورد چیست. این خلاصه ای از سبک کار در کل این کتاب ها است که قریب به دوهزار روایت از امام موسی بن جعفر(ع) در ابواب و مباحث مختلف فقهی جمع‌آوری و عرضه شده و بیش از ده سال نگارش ان به طول انجامیده.

  • دیگر ویژگی ها کتاب «فقه الامام موسی بن جعفرعلیه السلام» علاوه بر مواردی که فرمودید و همچنین تفاوت این اثر با دیگر آثار مشابه چیست؟

ابتکار، خلاقیت و نوآوری مهمترین شاخصه‌های این کتاب است، همچنین جامع بودن و رویکرد استفاده عمومی مهمترین مسئله‌ای بود که سعی شده در همه جای اثر مورد توجه قرار گیرد تا همه فهم باشد.

در گذشته عده‌ای موسوعه‌های فقهی از امام موسی بن جعفر(ع) را جمع آوری کرده بودند که بعد از بررسی متوجه شدیم اختلاط زیادی میان روایات ائمه اطهار(ع) وجود دارد، به طور مثال روایتی که از احمد بن عمر که راوی امام رضا(ع) بود نمی‌تواند به نقل از امام کاظم(ع) نقل شده باشد و یا اینکه هر ابوالحسنی، امام کاظم(ع) نیست همان طور که هر ابوالحسنی امام رضا(ع) نمی‌تواند باشد، بنابراین باید بررسی کرد و مستندات واقعی را شناسایی و ارائه نمود که ما در این کتاب لحاظ کرده‌ایم. در این مجموعه نفیس حدود ۲۸۰ روایت در بحث طهارت، ۴۰۰ روایت در بحث صلاه، ۲۱۴ روایت در بحث نکاح و طلاق، ۲۹۱ روایت در بحث حج، ۱۵۶ روایت در بحث معاملات، ۵۶ روایت در بحث زکات، ۸۴ روایت در بحث صوم و…آورده شده است.

گفتنی است کتاب ارزشمند «فقه الامام موسی بن جعفر علیه السلام» توسط بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی به زیور طبع آراسته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.
فارسی
العربية فارسی