سلام خداوند بر عیدالله اکبر

عید سعید فطر یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است که در آن پاداش یک ماه عبادت خالصانه همراه با خضوع و خشوع از طرف حی دادار به بنده داده می‌شود.

در فرازی از کلام امام سجاد(ع) آمده است: «السلام علیک یا عیدالاولیا» یعنی این ماه و آن عید ماه و عیدی است که برای خداوند است و عید اولیای الهی است.

ماهی پر از رحمت و مغفرت که انوار الهی بر قلوب بندگان ساطع است؛ آثار یک ماه عبادت و بندگی چیزی جز ترس همراه با امید نیست. امیدی که بندگی و خشیت را آسان و شیرین می‌کند، یاد خدا و یاد عظمت خداوند مسیر بندگی و عبودیت را هموار می‌کند.

هر آینه آدمی دل زنگار گرفته را با یاد خداوند متعال در دریای خوف و رجاء می‌شوید و ثمره آن بندگی خالصانه است.

اساسا خداوند بنده را به‌گونه‌ای خلق کرده که همیشه و در همه حال اشرف کائنات و مخلوقاتش باشد و بر این شرافت به فرشتگان فخر می‌ورزد و احساس غرور می‌کند و دوست دارد همواره این حس را داشته باشد.

یاد خدا و بندگی خدا ثمره‌اش بازگشت به فطرت الهی است؛ خداوند بنده خود را آنچنان دوست دارد که تو گویی به مانند پدر و مادر مهربان برای کودک و این البته خطاست، زیرا او بنده‌اش را به مانند خودش دوست دارد و از پدر و مادر بیشتر و بهتر.

و عید فطر یکی از آن روزهایی است که خداوند برای بازگشت بنده به فطرت خویش گذاشته است و به این سبب است که عید فطر را دوست دارد و این عید، عید بندگان صالح است.

سلام خداوند بر عیدالله اکبر، عید سعید فطر

بهمن بابیزان رودسری، مدیر کتابخانه تخصصی امام کاظم(ع)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 13 =

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.
فارسی
العربية فارسی