دهه کرامت؛ تجلی کمالات انسانی در وجود خواهر و برادری از نسل پیامبر(ص) است

 کرامت قبل از هر چیزی دینداری و دوری از گناه و بخل داشتن نفس اماره و کوچک شمردن دنیا را شامل می شود که اهلبیت عصمت و طهارت هر کدام شان به خصوص حضرت امام رضا(ع) جامع این صفات بودند.

ب حضرات معصومین(ع) به عنوان امامان کریم نیز شناخته می شوند؛ پس آنها نخستین کرامت کنندگان اند.

باید توجه داشت که امامان ما به خصوص حضرت امام رضا(ع) کرامات بسیاری دارند و این کرامات به عنوان اعجاز شناخته می شوند؛ البته برخی از انسان ها هم می توانند کرامت داشته باشند که از طریق پرهیزکاری ممکن می شود و انسان را هدایت می کند.
همانگونه که از خصوصیات معصومین(ع)، هدایتگری بشر است، درباره امام هشتم(ع) هم اینگونه است و ایشان کرامت ویژه ای دارند. وی جامع همه علوم، آگاه به تمام مسائل شرعی، علوم قرآنی، مسائل روز و همچنین مسلط بر زبان‌های مختلف دنیا بود. از این رو است که در عیون اخبارالرضا(ع) از اباصلت نقل شده که حضرت ثامن الائمه(ع) با هر ملیتی به زبان خود شان صحبت می کردند و حتی وقتی وارد نیشابور شدند با پیرزنی به زبان محلی سخن گفتند.

حضرت امام رضا(ع) در زمان حیات و پس از آن، کرامات زیادی از خود نشان داده که در تاریخ ثبت شده است، در بارگاه باصفای آنحضرت که در مشهد مقدس واقع است، بیماران صعب العلاج شفا یافته اند و خیلی از انسان های بدطینت و معصیت کار نیز از برکت ایشان بدبخت تر و دچار مهلکه شده اند.

در پاسخ به اینکه چرا فاصله زمانی میان ولادت حضرت امام رضا و خواهرش حضرت فاطمه معصومه(ع) هفته کرامت نام‌گذاری شده است، می توان گفت: سفر طولانی حضرت امام رضا(ع) از مدینه تا مرو و همچنین خواهرش فاطمه معصومه(س) تا قم ایران پر از کرامت ها و اعجاز بود.

هفته کرامت در حقیقت یادواره‌ای از بزرگی خاندان اهلبیت(ع) و تجلی کمالات انسانی در وجود خواهر و برادری از نسل پیامبر است که همچنان در صفحات تاریخ می درخشد.

استقبال حیرت آور مردم در مسیر، از امام رضا(ع) و سخنان پر از حکمت و ماندگار آنحضرت به خصوص حدیث “سلسله الذهب” که پرده از روی حقیقت ها برداشت و مقام و منصب امام معصوم را برای آیندگان روشن ساخت، بیانگر کرامت و بزرگواری ایشان است.

حضرت فاطمه معصومه(س) نیز که در راه برادر بزرگوارش گام برداشت و مسیر پر پیچ و خم مدینه تا قم را پیمود، بزرگترین نماد وفاداری و مصداق واقعی اطاعت از اولوالامر و حمایت از ولایت را به نمایش گذاشت.

این دهه را باید دهه کرامت نامید؛ زیرا پس از آمدن حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به مرو و ایجاد تحول علمی و اجتماعی و در نهایت تقدس بخشیدن به سرزمین خراسان، حضرت فاطمه معصومه(س) نیز با مقدم گرامی اش شهر قم را مطاف و زیارتگاه دلباختگان و عاشقان معرفت ساخت.

رمز و رابطه ای که میان سفر حضرت امام رضا(ع) و خواهرش فاطمه معصومه(س) در یک مسیر وجود دارد فراتر ازعاطفه برادری و خواهری است که تنها اهل معرفت آن را می‌دانند؛ اما همین مقدار باید گفت که فاطمه معصومه(س) با این حرکت و تحمل رنج سفر، اوج تسلیم در برابر خداوند و حجت او در روی زمین یعنی حضرت امام رضا(ع) را نشان داد.

منبع : www.avapress.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.
فارسی
العربية فارسی