درباره دانشنامه

تدوین دانشنامه امام موسی کاظم(ع)

تدوین دانشنامه امام موسی کاظم(ع)
مدیر دانش نامه امام موسی کاظم(ع) از اغاز به کار تدوین این دانشنامه وزین در قم خبر داد.
حجت الاسلام و المسلمین علی روح الهی، مدیر دانش نامه امام موسی کاظم(ع) بیان کرد: بنا بر ضرورت و نیاز و پیشنهاد برخی از فضلای ارجمند کار تدوین این دانشنامه آغاز گردید.
این مدیر علمی با بیان اینکه ساختار علمی این دانشنامه در 20 زمینه و موضوع کلان پیش بینی شده‌است، گفت: هریک از محورهای کلان نیز به فراخور تنوّع میزان مقالات به شاخه‌های تخصّصی‌تر که همان مدخل های دانشنامه باشند تقسیم می گردد و در مجلدات متعدد عرضه می گردد.
این محقق دینی با اشاره به ایتکه اگر چه کتب و مقالات متعددی در خصوص این امام معصوم(ع) و تبیین معارف این امام همام تدوین و منتشر شده است، افزود: کتاب جامعی که به تمامی جوانب زندگی این امام و حوادث عصر ایشان و از سوی دیگر موضوعی به روایات امام پرداخته باشد تدوین نشده است.
وی تصریح کرد: دانشنامه ساختاری موضوعی دارد و از روش الفبایی استفاده نشده است و پرهیز از درج مطالب غیرضروری به منظور ارائه تازه‌ترین دیدگاهها برای بهره‌برداری محققان و اهل فن نیز برخوردار می باشد.

حجت الاسلام روح الهی با اشاره به اینکه در گزینش عنوان و همچنین مدخلها دو معیار عمده موردنظر است، افزود: معیار اول سعی و اهتمام به مسائل معاصر و مباحث مورد حاجت بشر امروز و معیار دوم نیز بررسی در کلمات امام کاظم(ع) و تعالیم آن بزرگوار است، یعنی دغدغه های این این امام همام از یک سوی ودردهای بشر معاصر از سوی دیگر به عنوان دو ملاک اصلی برای انتخاب و تصویب مدخل های اصلی دانشنامه قلمداد می شود.
حجت الاسلام روح الهی با بیان اینکه ساختار اجرایی دانشنامه از مدیر دانشنامه، شورای عالی و علمی دانشنامه و گروه علمی و ناظران و ارزیابان می باشد، خاطرنشان کرد: اکنون ۱۵ نفر از پژوهشگران و اساتید دانشگاه و حوزه تدوین دانشنامه را به عهده دارند و در حال جذب پژوهشگران خبره و آشنا به تدوین مقالات دانشنامه هستیم.

فارسی
العربية فارسی